I. a II. schůze Obecního zastupitelstva

I. a II. schůze Obecního zastupitelstva
Zdravím všechny čtenáře našeho nového internetového magazínu o dění v Cholině. Svým prvním článkem bych Vám chtěl ve stručnosti přiblížit první dvě schůze OZ. Byly to schůze velmi zajímavé a podnětné. O nekterých našich zastupitelích nám poskytly  (ne)hezký obrázek
I. jednání
První, ustavující schůze začala docela vtipně. Dosavadní vedení se pravděpodobně tolik bálo o svá místa, že si pro jistotu přinesli předtištěné hlasovací lístky, aniž by alespoň na chvilku zauvažovali nad tím, že by se ještě někdo jiný mohl zajímat o místo ve vedení obce.
Tady bych udělal malou odbočku s vysvětlením postupu volby starosty a místostarosty obce. Podle zákona se na ustavující schůzi rozhodne o způsobu volby a každá strana, politické uskupení, nebo jednotlivec, má právo navrhnout své kandidáty na toto místo. Obě místa se volí nezávisle na sobě v pořadí starosta ? místostarosta. Už z toho, co jsem napsal je evidentní, že předpřipravené lístky pro společnou volbu pouze dvou kandidátů jsou nepřípustné.
Dotaz seskupení ODS a KDU-ČSL, jestli by také mohli nominovat svého kandidáta na starostu smetl p. Hubáček ze stolu s tím, že na nominace měli dost času od doručení pozvánky na ustavující schůzi. Snad jako projev dobré vůle umožnil alespoň roztržení hlasovacího lístku na dvě poloviny a dopsání kandidáta ODS a KDU-ČSL alespoň pro volbu místostarosty.
Přiznám se, že v tento moment jsem poprvé vybouchl jako ?papiňák? a upozornil jsem poprvé na zjevnou neregurélnost této volby. Staro-nově zvolený pan starosta mě ovšem usadil s poznámkou, že on to už dělá dost dlouho na to, aby věděl, jak to má dělat dobře.
V pozdější diskusi jsem opět popustil uzdu vášním a nazval celou tuhle ?šaškárnu? nemorální. Vše je pečlivě dokumentováno zvukovým záznamem, který si i Vy můžete stáhnout v sekci ?ke stažení?, takže si zatím tvrzením stojím a myslim, že vzhledem k okolnostem tenhle výraz sednul jako ?prdel na hrnec?. Jako odpovědi jsem se od pana starosty dočkal sprchy nadávek směrem k ODS, potažmo i KDU-ČSL. Pan starosta řekl, že jsme se uchýlili k nekalému lobbingu, vydírání, vyhrožování a zcela apolitický Cholinský list označil za plátek ODS. Proti tomu se musím důsledně ohradit.
Je pravda, že v čísle, které vyšlo v týdnu před volbami se psalo i o ODS, ale pouze ve spojení s Ing. Kavříkem, který podpořil finančním darem akci pro děti a bylo přinejmenším slušné mu za to na stránkách obecního listu poděkovat. Stejného poděkovaní by se dočkal kterýkoli jiný občan, nebo politik, který by nějaký dar věnoval. Bohužel, takových je zjevně málo?
Pokud pan starosta považuje za nemorální to, že jsme Vám do schránek rozdali letáčky s naší kandidátkou a volebním heslem, pak mi připadá, že je jako šípková Růženka, která se právě probudila ze sna a všichni ti, kteří mají jiný názor než on, musí být zákonitě ti špatní.
Nicméně na internetu jsem si už 35 minut po skončení voleb zjistil, že stejně špatných a nemorálních je i 24.16% voličů naší obce, kteří volili přímo ODS a dalších 21.66%, kteří volili KDU-ČSL. Také rychlost, se kterou jsem se tyto údaje dozvěděl, označil pan starosta za podezřelé. Snažil jsem se mu vysvětlit, že žijeme v době moderních informačních technologií a ČSÚ, který má sčítání voleb na starosti, patří v rychlosti podávání informací ke světové špičce. Mám takový pocit, že se mi to nepodařilo. Děkujeme Vám za podporu a budeme se Vás snažit nezklamat?
II. jednání
Než byla svolána 2. schůze zastupitelstva, nachystal jsem si dostatek materiálů, s jejichž pomocí jsem mohl přesvědčivě dokázat, že ve všem, k čemu jsem měl na minulé schůzí námitky, jsem měl pravdu. Ani pod tíhou věstníků a výkladů zákonů přímo z dílny ministerstva vnitra, včetně Příručky pro vedení ustavující schůze zastupitelstva, nebyl pan starosta schopen chlapsky přiznat, že udělal chybu. Přitom ? nešlo nám o nic jiného, než o omluvu, že z pozice moci nepřipustil svého protikandidáta, ač mu to zákon ukládá jako povinnost.
Zřejmě si je vědom jednoho ? zákon o obcích nemyslí na tresty za pochybení, nebo vědomé porušení.
Na tuhle schůzi OZ jsem si však přichystal ještě jeden dokument. A to Jednací řád. Jen zběžně jsem si jej projel a ani mi nedalo mnoho práce zjistit, že absolutně nevyhovuje platným zákonnným normám. Mimo jiné například vůbec nepředpokládal, že by se občan mohl k nějakému bodu chtít vyjádřit. A tak byli občané zcela odkázáni na vůli zastupitelů.
Nakonec se mi podařilo zastupitelstvo přesvědčit a tak se v brzké době možná dočkáme jednacího řádu, který bude tak, jak má být.
Myslím, že jak za ODS, tak za KDU-ČSL Vám mohu slíbit, že se vynasnažíme o to, aby se i v Cholině přestalo všechno dělat pokoutně tak, aby to hlavně nějak bylo. Budeme se snažit o to, aby naše obec měla veškeré dokumenty v pořádku a nemuseli jsme se sami před sebou stydět.

Zastupitelstvo | Autor: Tomáš Ostřanský | Vydáno dne 10.02.2007 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář

Krátké zprávy

Náhodná fotogalerie

Cholinské hody 16.8.2009

16.08.2009 | zobrazit fotky

Cholinské hody 16.8.2009

Kalendář akcí

Počítadlo přístupů

Celkem: 423639
Září: 3226
Dnes: 23
Online: 2

Adanito

Tvorba www stránek

Úvodní strana  |  Fotogalerie  |  O nás  |  Provozovny a služby  |  Odkazy

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. více informací rozumím